2. Tilføj de annoncekonti og firmasider, som din organisation har ejerskab over.
Tilføjelse af annoncekonti: Under menuen “Annoncekonti” har du muligheden for at tilføje alle de annoncekonti, som din organisation har ejerskab over. Dette kan gøres på to forskellige måder: 1) Gør krav på en annoncekonti ved at indtaste ID’er på de annoncekonti, du vil koble til (annoncekonti-ID’et kan findes i din kampagneadministrator). 2) Gør krav på flere annoncekonti på én gang gennem en CSV-fil. Her er det muligt at finde en skabelon under menuen “Annoncekonti” ved at klikke på “Tilføj konti” og vælge “Gør krav på ejerskab (CSV)”.

Tilføjelse af firmasider: Under menuen “Sider” har du muligheden for at tilføje alle de firmasider, som din organisation har ejerskab over. Dette kan gøres ved at trykke på “Tilføj sider” og derefter enten søge efter din firmasides navn eller indsætte et link til din firmaside.

3. Inviter resten af dit team til din nye Business Manager og koble dem til de rigtige sider. Det er nu tid til at invitere resten af teamet, der skal arbejde på din organisations sider og annoncekonti. Dette gør du på samme måde, som da du inviterede dine administratorer. Herefter skal du under menuerne “Annoncekonti” og “Sider” klikke på den pågældende konto og side, hvor det så er muligt at tilføje de personer, der skal have adgang. Når du tilføjer en person til en side eller en konti, skal du også give dem en rolle, som bestemmer, hvor meget de kan gøre på de pågældende sider og konti.
4. Få adgang til annoncekonti og sider som andre organisationer, du samarbejder med. Hvis du er en organisation, der er i tæt samarbejde med en anden organisation, kan det være en fordel at være tilkoblet som partner. Dette gøres under menuen “Partnere”, hvor du skal indtaste din partners Business Manager ID. Dette vil give administratorerne af din Business Manager mulighed for at dele adgang til annoncekonti og firma sider med din nye partner. Dit Business Managers ID kan findes ude i venstre side under din Business Managers navn.
Når en Business Manager tager ejerskab over en annoncekonti, kan man kun administrere adgangen gennem Business Manageren. Indstillinger for fakturering og data/API integration vil stadig skulle administreres fra annoncekontien. Rapportering af performance på annoncer er ligeledes stadig på annoncekontien. Der kan være tale om en mulig rapporteringsmulighed på Business Manageren i fremtiden.
Hvis du har behov for at fjerne en annoncekonti eller stoppe med at dele adgang med en partner, skal dette gøres med hjælp fra LinkedIn Support:
https://www.linkedin.com/help/linkedin/solve