Hele problematikken består i, at klik fra mobile apps alt for ofte ender i bounce; Fejlklik og ”Forsvind-nu-fra-mit-spil-klik”.
Det betyder en fejlslået investering og potentielt også, at disse brugere kommer ind i et remarketing flow via f.eks. Facebook og 3. parts annoncering, hvor man ikke kan sortere fra på baggrund af bouncere. Det gør annonceringen endnu dyrere og mudrer performance på tværs af diverse aktiviteter.
Udover de åbenlyse problemer som mudring af data og forkert brug af dit annoncebudget, risikerer du også at irritere dine potentielle kunder unødigt.
Når du har bygget din Google Display Network kampagne, skal du blot gå ind i Google Ads Editor.
Her vælger du ”Søgeord og målretning” og scroller ned til Mobilappkategorier, Negativ.
Tryk på ”Tilføj negativ mobilappkategori” og vælg kampagneniveau.
Herefter vælger du ”All Apps”
Upload derefter dine ændringer.
Hvis du ikke er for gode venner med Google Ads Editor, kan du også stadig gøre det i Google Ads interfacet, men det kræver “lidt” flere klik.
Når du har oprettet din kampagne, vælger du ”Placeringer” og klikker på ekskluderinger.
Tryk på den blå blyant og vælg ”Eksludér placeringer” og vælg Appkategorier.
Derefter klapper du alle Apple App Store ud og krydser dem alle af. Herefter går du videre til Google Play og gør det samme. Slut af med Windows Phone Apps.
Tryk på Gem – og du er færdig.
Det er dog lidt omstændigt i forhold til at arbejde med Google Ads Editor, der kun kræver et enkelt klik.
Har du brug for hjælp til det, så tøv ikke med at kontakte os.
COO & Partner
23 maj 2019
COO & Partner
Ved at klikke «Kontakt Mig» accepterer du vores Privatlivspolitik.